Tippek
Burkolás
10 tény a hőszivattyúkról

10 tény a hőszivattyúkról

A hőszivattyú egy költséges befektetés, ezért különösen fontos, hogy az otthonunkhoz és az igényeinkhez mérten a lehető legjobb választást hozzuk meg.

1. Mi az a hőszivattyú és hogyan működik?

A hőszivattyú egy olyan fűtőberendezés, amely a környezetből származó hő nagy részét (levegőből, talajból, vízből) kinyeri és az épületbe továbbítja. A hőszivattyú alapvető alkotóelemei a kompresszor, a párologtató, a kondenzátor, és az expanziós szelep.

2. Mi a teljesítmény-együttható (COP)?

A hőszivattyú teljesítmény-együttható, vagyis a COP (Coefficient of Performance) értéke azt mutatja meg, hogy milyen mértékű energiatermelésre képes az adott modell. Például ha egy hőszivattyú COP értéke 4, akkor ez azt jelenti, hogy 1 kWh felhasznált villamos energiával 4 kWh energiát állít elő. A jó minőségű levegő-víz hőszivattyúk COP-ja 3 fölött van.

3. Miért jó befektetés egy hőszivattyú?

A hőszivattyú egy hatékony és gazdaságos rendszert biztosít otthonunk fűtésére, hűtésére és a használati melegvíz előállítására. Ezen kívül rendkívül alacsony az üzemeltetési költsége, valamint szellőztetésre és párátlanításra is használható.
A hőszivattyúval nincs szükség tüzelőanyag-utánpótlásra, amit tárolni kellene, valamint nem szükséges kémény sem. A legfontosabb előnye a költséghatékonyság, mivel ugyanannyi pénzért akár négyszer több hőt képes termelni, mint más fűtési módszerek.

4. Milyen típusú hőszivattyút válasszak?

A hőszivattyú kiválasztása függ a rendelkezésre álló hőforrástól, az épület energiaigényétől és attól a döntéstől, hogy az épület éves energiaszükségletének hány százalékát szertnénk a hőszivattyúval fedezni.
A hőszivattyú típusáról, valamint a teljesítményről és a telepítésről egy szakemberrel a legjobb konzultálni, aki felvázolhatja nekünk a lehetőségeket. Ők ugyanis figyelembe veszik a fűteni kívánt területet, a ház hőveszteségét, a telek adottságait, valamint a beruházó pénzügyi keretét.

Kérem az ingyenes árajánlatokat hőszivattyúkra

5. Mennyire hangos egy hőszivattyú?

Minden hőszivattyú hátránya a kompresszor hangossága, bár az újabb hőszivattyúké már jóval halkabb, így nem zavaró a mindennapokban. A zaj csökkentése érdekében fontos a megfelelő hely kiválasztása és a készülék szakszerű telepítése. Ezen kívül hangszigeteléssel is biztosítjuk a zajszint minimalizálását.

6. Mennyire boynolult egy hőszivattyú telepítése?

Ez a hőszivattyú típusától függ. A legegyszerűbben telepíthető hőszivattyúk közé a levegővíz hőszivattyúk tartoznak, mivel a kültéri és beltéri egység összekötésén kívül általában nem szükségesek nagyobb építkezési munkálatok. A víz–víz hőszivattyúkhoz két kút fúrása szükséges, hogy az egyikből kinyerhessék a talajvizet, a másikba pedig elvezethesség azt. A föld–víz, vagy más néven geotermikus hőszivattyúkhoz pedig talajszondákra van szükség, ami szintén fúrást igényel. Utóbbi kettő engedélyköteles is, ami összetettebbé teszi a folyamatot.

Hőszivattyú

7. Mennyibe kerül egy hőszivattyú?

A hőszivattyú ára szintén a típus függvényében változik. A hőszivattyú és a telepítési költségek árait egyben számolva egy levegővíz hőszivattyús rendszer 2,5 és 5 millió forint között mozoghat, míg a víz–víz hőszivattyús rendszerek 3 és 5 millió forint közé tehetők. A geotermikus vagy föld–víz hőszivattyús rendszerek szintén telepítéssel együtt körülbelül 4 és 7 millió forintos beruházást jelenthetnek.

8. Érdemes a hőszivattyút napelemmel együtt használni?

Igen! A hőszivattyú és a napelemes rendszer használata egy nagy befektetés, azonban általa fenntartható és egyszerű módon juthatunk energiához. A napelemes rendszer hatékonyabb működést biztosít a hőszivattyú számára, ami így magasabb hőmérsékleti szintet ér el, ezáltal pedig csökken a villamosenergia-fogyasztása.

9. Mennyi megtakarítás lehetséges egy jó minőségű hőszivattyú beszerelésével?

A hőszivattyúk élettartama nagyon hosszú – legalább 25 év. Ha például egy gázkazánt levegő–víz hőszivattyúra cserélünk, akár 70%-kal is csökkenthetjük a fűtési költségeket. Vásárlás előtt azonban többnyire arra vagyunk kíváncsiak, hogy mikor térül meg a befektetésünk.
A számítások azt mutatják, hogy egy 140 m² lakóterületű, jól szigetelt ház esetében, ahol a kezdeti beruházás körülbelül 2 millió forint (levegő-víz hőszivattyú), 10-15 éven belül megtérül, ha a hőszivattyú más fűtási rendszer cseréjét szolgálja. Új fűtési rendszer esetén a beruházás még hamarabb megtérül.

10. Hogyan válasszak szakembert?

A jó minőségű hőszivattyú kiválasztása mellett a megfelelő szakember megtalálása is fontos, aki kellő szakértelemmel és tudással telepíti a hőszivattyús rendszert. Kérj árajánlatokat szakembereinktől hőszivattyúkra!

Kérem az ingyenes árajánlatokat hőszivattyúkra